Respuesta :

Answer:

Option B.)34¢

Explanation:

we know that

To find out the unit rate divide the total cost by the number of rolls

In this problem the total cost is $3.99

The number of rolls is 12 (a dozen)

so

[tex]\frac{3.99}{12}=\$0.3325\ per\ roll[/tex]

Convert to cents

[tex]\$1=100c[/tex]

Divide by 100

33.25c