Jenny wants to buy cereal that comes in large and small boxes. the 32-ounce box costs $4.16, and the 14-ounce box costs $2.38. Which box is less expensive per ounce?
The 32-ounce would because of the unit price. The unit price of the 32-ounce box is $0.1300. The unit price of the 14-ounce box is $0.1700. I hope this answer helps you out! :)