Burgers o rama is the best hamburger place in town The owner ms. Hamm buys two 5pounds packages of meat for 27.50 what should ms. Hamm pay for 25 pounds of meat?
She buys 10 pounds of meat so that's 27.5/10 which is 2.75 2.75 is the amount she spends per pound of meat. She buys 25 pounds so the amount per pound multiplied by how many pounds she bought. 2.75 x 25 = 68.75. Hope this helped ;) If it did I'd appreciate it if you voted this as the brainliest answer