Coldpizzzaaa Coldpizzzaaa 14-09-2017 Mathematics contestada Suppose you have $75 to spend on gas for your whole trip. You know that gas costs $3.40 per gallon. How many gallons of gas can you buy with $75? Write an equation to solve the problem. Round your answer to the nearest tenth of a gallon.