Respuesta :
Answer:
[tex]\$3.20\ per\ kilogram[/tex]
Step-by-step explanation:
we have that
The price of grapes at the grocery store is [tex]1.44\frac{\$}{pound}[/tex]
[tex]0.45\ kg=1\ pound[/tex]
To convert [tex]1.44\frac{\$}{pound}[/tex] to [tex]\frac{\$}{kilogram}[/tex] divide by [tex]0.45[/tex]
so
[tex]1.44/0.45=3.20\frac{\$}{kilogram}[/tex]
Answer:
$3.20 per kilogram
Step-by-step explanation:
We have been given that the price of the grapes is $1.44 per pound.
Now, 1 pound = 0.45 kilograms.
Therefore, price of 0.45 kilograms of grapes is $1.44.
Thus, in order to find the price of 1 kg, we can divide 1.44 by 0.45.
Hence, price of 1 kilogram of grapes is [tex]\frac{1.44}{0.45}=\$3.20[/tex]
Therefore, price of the grapes is $3.20 per kilogram