Respuesta :
$214.40 would be the answer..
Hope I helped!!
Giving me brainliest would be much appreciated =)
Hope I helped!!
Giving me brainliest would be much appreciated =)
Answer: Third option is correct.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Cost of producing 4 metal units = $204.80
Cost of producing 8 units = $209.60
Let x be the number of units and y be the cost of units.
So, we will first find the slope of (4,204.80) and (8,209.60)
So, slope would be
[tex]m=\dfrac{y_2-y_1}{x_2-x_1}\\\\m=\dfrac{209.60-204.80}{8-4}\\\\m=\dfrac{4.8}{4}\\\\m=1.2[/tex]
So, Equation of line using the two point slope is given by
[tex]y-204.80=1.2(x-4)\\\\y-204.80=1.2x-4.8\\\\y=1.2x-4.8+204.80\\\\y=1.2x+200[/tex]
Now, we need to find the cost of 14 units.
Here, x = 14 units.
[tex]y=1.2x+200\\\\y=1.2\times 14+200\\\\y=16.8+200\\\\y=\$216.80[/tex]
Hence, Third option is correct.