Respuesta :

$4.05/1.8 oz= $2.25 per oz

Final answer: $2.25 per oz

Answer:  The required cost per ounce of cinnamon is $2.25.

Step-by-step explanation:  Given that a 1.8-ounce jar cinnamon costs $4.05.

We are to find the cost per ounce of cinnamon.

We will be using the UNITARY method to solve the problem.

We have

The cost of 1.8 ounces of cinnamon = $4.05.

Therefore, the cost of 1 ounce of cinnamon is given by

[tex]\$\dfrac{4.05}{1.8}=\$2.25.[/tex]

Thus, the required cost per ounce of cinnamon is $2.25.