Respuesta :
Answer:
$2.50 per box
Step-by-step explanation:
Since we know that 2 boxes cost 5$, we can divide 5 by two, since that would be dividing the price by the items. That's the process you use to find unit rate. 5/2=2.5 so the answer would be $2.50 per box.
I hope this helped!! :)