Respuesta :

the bag of 50 would be better because for each penguin you pay roughly 16 dollars whereas for the box of penguins you pay roughly 161 dollars per penguin

Answer:

It is better to buy 50 penguins for $795.95 because the unit cost of penguin is less.

Step-by-step explanation:

We are given the following information in the question:

In order to know the better buy, we will calculate the unit cost of penguins.

The one with lower unit cost would be a better buy for penguins.

Formula:

[tex]\text{Unit Cost} = \displaystyle\frac{\text{Cost of penguinds}}{\text{Number of penguins}}[/tex]

1) Number of penguins = 84

Cost of penguins = $13,597

[tex]\text{Unit Cost} = \displaystyle\frac{13597}{84} = 161.87 \text{ dollars per penguin}[/tex]

2) Number of penguins = 50

Cost of penguins = $795.95

[tex]\text{Unit Cost} = \displaystyle\frac{795.95}{50} = 15.92 \text{ dollars per penguin}[/tex]

Hence, it is better to buy 50 penguins for $795.95 because the unit cost of penguin is less.