A fruit stand sells 5-pound bags of oranges for $3.00 each. There are 15 oranges in each bag. What is the price per orange?

Respuesta :

Answer:

$0.20 per orange

Step-by-step explanation:

We Know

A fruit stand sells 5-pound bags of oranges for $3.00 each.

There are 15 oranges in each bag.

What is the price per orange?

We Take

3 / 15 = $0.20 per orange

So, the price per orange is $0.20