The equation will be 5r + 1.25b = 20. This represents the beef and radishes to buy.
An equation is the statement that illustrates the variables given. In this case, two or more components are taken into consideration to describe the scenario. It is vital to note that an equation is a mathematical statement which is made up of two expressions that are connected by an equal sign.
Radishes costs $5 per pound, and beet cost $1.25 per pound. Sasha has $20 to spend on these items to make a large salad for a potluck dinner.
Let b = number of pounds of beets Sasha buys.
Let r = number of pounds of radishes she buys when she spends all her money on this salad.
The equation will be 5r + 1.25b = 20
Learn more about equations on:
brainly.com/question/2972832
#SPJ1
Complete question
Radishes costs $5 per pound, and beet cost $1.25 per pound. Sasha has $20 to spend on these items to make a large salad for a potluck dinner. Let b be the number of pounds of beets Sasha buys and r be the number of pounds of radishes she buys when she spends all her money on this salad. Illustrate the equation