a local small business super clean budgeted and actual results for last year are as follows: master budget actual results price $600 $650 sales volume (units) 5,000 4,500 unit vc $100 $100 fixed costs $250,000 $250,000 a.) please use the given information to complete the budgeted and actual contribution margin statement. master budget actual results sales volume (units) revenue variable costs contribution margin fixed costs profit note: please enter a negative number as, for example, -1000, not (1000). b.) the total profit variance is $ . c.) the sales volume variance is $ . d.) the sales price variance is $

Respuesta :

Unfavorable Explanation: Total Profit Variance = $25,000

A) Master Budget: Revenue = Sales Volume * Price = 5,000 * $600 = $3,000,000 Variable Costs = Sales Volume * Unit Variable Cost = 5,000 * $100 = $500,000 Contribution Margin = Revenue - Variable Costs = $3,000,000 - $500,000 = $2,500,000 Fixed Costs = $250,000 (Given) Profit = Contribution Margin - Fixed Costs = $2,500,000 - $250,000 = $2,250,000

C) Revenue = Sales Volume * Price * 4,500 * $650 = $2,925,000 Actual Results = Sales Volume * Unit Variable Cost = 4,500 * $100 = $450,000

D) Contribution Margin = Revenue - Variable Costs = $2,925,000 - $450,000 = $2,475,000 Fixed Costs = $250,000 (Given) Profit = Contribution Margin - Fixed Costs = $2,475,000 - $250,000 = $2,225,000

b) Unfavorable Explanation: Total Profit Variance = $25,000

Total Profit Variance = Actual Profit minus Budgeted Profit (Master Budget) = $2,225,000 - $2,250,000 = -$25,000 = $25,000 U (Unfavorable due to the fact that Actual Profit is lower than Budgeted Profit)

Learn more about Revenue here:

https://brainly.com/question/16232387

#SPJ4