An office supply store in San Diego sells 7 writing tablets and 4 pens for $6.40. Also, 2 tablets and 19 pens cost $5.40. Find the price of each. Please someone answer soon my test is tomorrow.

Respuesta :

$70.40
$113.4

(Add 7 and 4 together, find product by multiplying this by 6.40. Do as repeated with next.) 

Tell me if this helped, or you feel as this is
 correct. :)
7t+4p=6.4
2t+19p=5.4
* eq1 by 2 and eq 2 by 7 and subtract

14t+8p=12.8
14t+133p=37.8
125p=25
pen=0.2
tablet=0.8