A 12-pack of juice boxes costs $5.40. How much would an 18-pack of juice boxes cost if it is proportionate in price?

Respuesta :

Answer: 8 dollars and 10 cents

Step-by-step explanation:

5.40 divided by 12 = .45

This means that each juice costs 45 cents

.45x18=8.10

Answer:

$8.10

Step-by-step explanation:

$5.40/12=$0.45 $0.45*18=$8.10