elizabethcueto2002 elizabethcueto2002 15-05-2022 Mathematics contestada The manufacturer of an energy drink spends $1.20 to make each drink and sells them for $2. The manufacturer also has fixed costs each month of $8000. Find the revenue function R when x energy drinks are sold.