Which of the following rates is the best deal on a box of cereal?

options:

$3.20 for 20 ounces


$4.50 for 25 ounces


$5 for 40 ounces


$6.50 for 20 ounces

Respuesta :

Esther

Answer:

C. $5 for 40 ounces

Step-by-step explanation:

First, we need to find the unit rate for each deal.

To do this, we divide the price of the cereal box by the unit (ounces):

1. $3.20 for 20 ounces

3.20/20 = $0.16 for each ounce

2. $4.50 for 25 ounces

4.50/25 = 0.18 for each ounce

3. $5 for 40 ounces

5/40 = 0.13 for each ounce

4. $6.50 for 20 ounces

6.50/20 = 0.33 for each ounce

As you can see, the third one is the best deal, as it is the least expensive.

Hope this helps!

The answer is C HOPE YOU DO GOOD ON YOUR TEST