Jack bought five bracelets and one necklace
for $24. Jill bought six bracelets and four
necklaces for $54. Write an equation for each
person. Use b to represent the number of
bracelets and n to represent the number of
necklaces

Respuesta :

Answer:

Jack: 4 x 6 = 24

Jill: 5.4 x 10 = 54

Step-by-step explanation:

Jack:

5 + 1 = 6

24 ÷ 6 = 4

4 = $4 per item

Jill:

6 + 4 = 10

54 ÷ 10 = 5.4

5.4 = $5.4

B: 11

N: 5

Hope this helps!