a 5 pack of clay pots cost $14.25. What is the unit price?

Answer:4.25
Step-by-step explanation: you divide the cost by the materials I believe (I’m sorry if it’s wrong)
Answer:
2.85
Step-by-step explanation:
In order to find a unit price (price per item), you will need to divide.
In this case, we have the numbers 14.25 and 5.
So if we divide...
14.25 ÷ 5 = 2.85
We know the unit price.
The answer is 2.85.
Brainliest please?