contestada

customer pays
$
96
for
6
pillows. If each pillow costs the same amount, what is the cost per pillow, in dollars?

Respuesta :

Answer:

96 / 6 = 32 / 2 = 16 / 1 = 16 per pillow

Step-by-step explanation:

Answer:

$16

Step-by-step explanation:

To find the cost of a single pillow, you have to divide the total cost of the pillows ($96) by the number of pillows purchased (6).

96 / 6 = 16

Therefore, the cost per pillow, in dollars, is $16. I hope this helps! Have a lovely day!! :)