contestada

Paul took his daughter and her friends fishing. They had to leave early in the morning, so he bought 6 glazed donuts to share. He also bought himself a huge coffee for $3.50.

If the total was $9.50, how much did each donut cost?

Respuesta :

Based on the total cost of the donuts and coffee, the cost of each donut was $1.00 each.

What did each donut cost?

First find the price of the six donuts as:

= Total cost - Cost of coffee

= 9.50 - 3.50

= $6.00

The cost of each donut is:

= Cost of total donuts / Number of donuts

= 6 / 6

= $1.00

Find out more on cost per unit at https://brainly.com/question/609464.