You bought a notebook for $2 and 6 packs of crayons. If you spent a total of $26, how much was each pack of crayons? *

Answer:
$4
Step-by-step explanation:
It was 4 dollars because you bought one notebook worth two dollars and six-packs of crayons. 26-2 is 24, and 6x4 is 24, so it is worth four dollars.