Respuesta :

Answer:

42.29 READ THE EXPLANATION

Step-by-step explanation:

i am guessing you mean the cost for 1 pound is 7.98 and he is getting 5.3 but if different do the steps, all you have to do is mutiple the unit rate (7.98) by how many pounds bought(5.3)