Mofor had $21 to spend on two notebooks.
After buying them he had $13. How much
did each notebook cost?
Two-step equations

Respuesta :

Step-by-step explanation:

21-13=8

8÷2=4

A note book costs 4$

Answer:

the unit price of the notebooks:  $4

Step-by-step explanation:

Mo starts with $21 and finds himself left with $13 after buying the notebooks.  Subtracting $13 from $21 results in $8, the amount he spent on two notebooks.  Dividing $8 by 2 yields the unit price of the notebooks:  $4