PLZZZZ HELP ASAP... Donald spends a total of $17.43 on peanuts that cost $2.49 per pound. How many pounds of peanuts does he buy?


The equation that needs to be solved to find the quantity of peanuts is ____


Donald buys____ lb of peanuts.