A gift shop sells souvenir magnets. The store is selling 3 magnets for $10. At this price, how much will it cost to buy 8 magnets? PLEASE HELP ITS A TEST I GIVE BRAINLIEST

Respuesta :

So if it’s 3 for 10 you have to find the average. Divide 10 by 3 to get you 3.33 $ per magnet. But we need 8 magnets! So 8x3.33= 26.64$

[tex]▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪  {\huge\mathfrak{Answer}}▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪[/tex]

Let's find the price of 8 magnets using unitary method :

  • 3 magnets costs $10

  • 1 magnet cost $ 10 / 3

  • 8 magnets costs $ (10 / 3) × 8

that is :

  • [tex] \dfrac{80}{3} [/tex]

  • [tex] \$ \: 26.66[/tex]