elisa purchased 3 containers of glitter for $6.30 each and 2 jars of glue for $4.60 each. write an expression for the total cost of supplies

Respuesta :

6.30(3)+4.60(2)

I’m not quite sure if this is what you’re asking, but all I did was plug in the amount of things purchased times the price for each!