Respuesta :

Answer 5 dollars per pound

1/5 a pound cost 1 dollar so 1x5=5

Answer:

$5 per pound of grapes

Step-by-step explanation:

Because 2/5 a pound of grapes cost $2 you would add another $2 for 4/5 pound of grapes. Then, you would divide 2 by 1/2 to get $1.

So 1 pound of grapes = $5

Hope this helps!!    **please give me brainliest :)