Respuesta :

Answer:

Domain = {1,2,3,4,5,6} and Range = {42,49,56,63,70,77The given function is :

y = 7x + 35

Where

x is no of members

y is the monthly cost

Your group has enough money for up to six members to joim fitness club. It means domain (the set of input values) are:

Domain = {1,2,3,4,5,6}

Put x = 1 to 6 one by one,

y = 7(1) + 35 = 42

y = 7(2) + 35 = 49

y = 7(3) + 35 = 56

y = 7(4) + 35 = 63

y= 7(5) + 35 = 70

y = 7(6) + 35 = 77

Range = {42,49,56,63,70,77}

ocabanga44 and 6 more users found this answer helpful

THANKS

4

5.0

(2 votes)

Log in to add comment

Survey

Did this page answer your question?

Still have questions?

FIND MORE ANSWERS

ASK YOUR QUESTION

Get more Brainly for free

See more answers

Ask new questions

Search by pic with the app

JOIN FOR FREE

Already have an account? Log in

You might be interested in

morgan1573

Asked 03/18/2020

7. The function y = 7x + 35 represents the monthly cost y (in dollars) of a group of x members joining the fitness club. a. Identify the independent and dependent variables.

See answers (1)

2

fqjenfiq1087

Asked 11/26/2019

You belong to a gym where the base membership is $36 per month and each group fitness class you take costs an additional $2.25 per class. Write a function in x that represents the total amount you spend on your gym membership in a month. Be sure to indicate any domain restrictions.

See answers (2)

rlb01141

Asked 09/29/2017

A gym membership costs $25 to join and $14 each month. What is an algebraic expression to find the cost of the membership for 6 months

See answers (1)

superman4u199owahyu

Asked 10/10/2017

a gym membership costs $30 to join and $ 12 each month. write and use an algebraic expression to find the cost of the gym membership fo 6 months

See answers (2)

LOAD MORE

New questions in Mathematics

7) 5x – 3y – 4z = 24 5x + 3y + 5z = 27 4x - 3y + 5z = 28

Question 1 - Which of the following facts, if true, would allow you to prove that l and m are parallel? Question 2 - Which pair of angles are alternat …

Double a number, minus the sum of the number and six

what is the sum of -10 and 6?

11. Owen wrote 4 checks on Monday for $20.50 each. How much money will be taken out of his account after the checks clear? Write your answer in algebr …

At the grocery store 2/5 of a pound of grapes cost $2. What is the price per pound of grapes?

Make a multiplication maze for 720. Be sure to record your solution.

Adrian's cab company charges a one-time pickup fee for every ride, as well as a charge for each mile traveled. The equation y=2.6x + 3 represents what …

In the following equation, a and b represent integers. 2x + a = 5 – bax What values of a & b would result in infinitely many solutions? Write your …

Olivia bought t boxes of tissues at$2.50 each and used a coupon. The amount of money (A) she spent is represented by this equation: A=2.50t - 1.25 If …

Previous

Next

Ask your question

4

answe

Answer:

13)

Domain: -1 ≤ x ≤ 3

Range: -8 ≤ y ≤ 8

14)

Domain: 2 < x < 7

Range: 1 < y < 6

15a)

Independant: x

Dependant: y

15b)

Domain ­ {1, 2, 3, 4, 5, 6}

Range ­ {42, 49, 56, 63, 70, 77}

Hope it helps <3