kalebneill779 kalebneill779 13-10-2021 Mathematics contestada You buy tomatoes at $1.29 per pound and peppers at $3.99 per pound to make salsa. Write an expression for the total cost of the ingredients. Then find the total cost of 5 pounds of tomatoes and 2 pounds of peppers