JaxiDriver JaxiDriver 14-09-2021 Mathematics contestada A Kroger's shopper bought a total of 8 pounds of fruit for $6.12. The apples cost $0.45 per pound. and the grapes cost $1.29 per pound. How many pounds of apples did the shopper buy?