Maricela is going to make jars of jelly to sell at the local farmer's market. The supplies for each jar of jelly cost $3.25. She will also pay $30 to rent the booth at the farmer's market. Maricela plans to sell each jar of jelly for $4.50. How many jars of jelly must Maricela sell for her sales to equal her total cost?​

Respuesta :

Her total costs will be the booth rental plus 3.25 times the number of jars made:

Let the number of jars = x

Writing this as an equation:

Total costs = 30 + 3.25x

Her total sales would be 4.50x

Set total costs and total sales equal to each other and solve for x:

30 + 3.25x = 4.50x

Subtract 3.25x from both sides:

30 = 1.25x

Divide both sides by 1.25:

X = 24

She needs to sell 24 jars.