contestada

A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $24 each. On November 2, they purchased 14 units at $26 each. On November 6 they purchased 10 units at $29 each. On November 8, 11 units were sold for $59 each. Using the LIFO perpetual inventory method, what was the value of the inventory on November 8 after the sale?
a) $460
b) $471
c) $482
d) $472
e) $458