I need explanation i already know answer
Jack k buys four apples.
He pays with a £2 coin.
He gets £1.20 change.
How much does one apple cost? Ans=20p

Respuesta :

Step-by-step explanation:

so he goes with a 200p, spends 80p, so he comes back with 120p

4 x 20 = 80p and he's paying for it so he gives the money away

200-120=80
120 -80 =20