abbielife78
abbielife78
14-05-2021
Mathematics
contestada
8 1/2 pounds cost $34 ____ per pound
Respuesta :
arbarrett47
arbarrett47
14-05-2021
Answer:
$4 per pound
Step-by-step explanation:
34/8.5(or 8 1/2) is equal to 4.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 49+ )
Otras preguntas
a. What is the slope of the line that passes through (−2, 3) and (4, −5)? b. What is the equation of the line with slope 4 and y-intercept at (0, −3)?
Which of these describes a quantitative observation? A. an observation of the phenomenon itself B. an observation of the relative size of something C. an ob
3x-2y=-6 how to find the slope,y-intercept,and x-intercept
What is the next term to this sequence 1,5,13,25,41?
In the Germanic system, the relationship between a leader and his warriors was known as the _____. witan synod comitatus council
Aperture is controlled by what in the camera?
4. Which characteristic of the Avignon papacy drew harsh criticism? a) Inclusion of women in church services b) Lavish lifestyle c) Persecution of non-Christi
Please explain this one
The concept that all immigrant customs and traditions add “flavor” to American customs and traditions is called the ________________. A. "melting bowl” B. “melt
The cost for a certain music plan is $9.99 per year plus $0.25 per song you downloaded. If you paid $113.74 one year, find the number of songs you downloaded