Respuesta :

Answer:

9 containers

Step-by-step explanation:

$4.20 for 4 containers

Form that we can find the cost per container, the unit cost.

$4.20 / 4 containers = $1.05/container

Each container costs $1.05

Now we find the number of containers we can buy with $9.45 by dividing $9.45 by the unit cost.

$9.45/($1.05/container) = 9 containers

Answer: 9 containers

Step-by-step explanation:

Four containers of pudding cost $4.20.

4x = 4.20

x = 1.05

Using this we know that one container of pudding costs $1.05.

Then, divide the maximum amount that you have by the cost of one.

9.45/1.05 = 9

With $9.45, you can buy nine cups of pudding.

In the case that you can buy the four containers in bulk (4 at a time)...

You can only buy 8 containers of pudding (two) because $4.20 only fits into $9.45 twice.