Mrs. Lee's store is running a sale on two different brands of green beans. Earth's Best is 3 cans for $5 and Kroger is 2 cans for $4. What is the unit price (price per can) for each brand? Earth's Best $0.80 Kroger $1.33 Earth's Best $1.25 Kroger $0.75 Earth's Best $0.80 Kroger $0.75 Earth's Best $1.67 Kroger $2

Respuesta :

Answer: Earth’s Best $1.67 Kroger $2

Step-by-step explanation:

$0.80 multiplied by 3 is $2.40 and $1.33 multiplied by 2 is $2.66.

$1.25 multiplied by 3 is $3.75 and $0.75 multiplied by 2 would be $1.50.

$0.80 multiplied by 3 is $2.40 and $0.75 multiplied by 2 is $1.50.

$1.67 multiplied by 3 is $5.01, but if you round it to the nearest cent, it’s $5 and $2 multiplied by 2 is $4, of course.

Hope this helps!