A local farm grows strawberries, blueberries, and raspberries.
Customers can pick their own fruit at the farm for +2.95 per pound.
a. The Payne family picks 10.5 pounds of raspberries. How much do
they have to pay?
b. A week later, the Paynes pick 6.75 pounds of blueberries and
5.2 pounds of strawberries. How much do they have to pay?