Respuesta :
So, if 10 cookies cost 2 dollars multiply that by 2 to get 20 cookies ( 4 dollars )
Then divide 2 in half because you need 5 more cookies to get the total 25.
( 1 dollar. )
So that will cost 5 dollars! I did the math myself.
I hope this helped!
I would appreciate it if you gave me a Thanks and a brainliest (:
Then divide 2 in half because you need 5 more cookies to get the total 25.
( 1 dollar. )
So that will cost 5 dollars! I did the math myself.
I hope this helped!
I would appreciate it if you gave me a Thanks and a brainliest (:
Answer:
$5.00
Step-by-step explanation:
25 = 10 + 10 + 5
If 10 = $2.00,
20 = $4.00.
10 / 2 = 5,
and $2.00 / 2 = $1.00
$4.00 + $1.00 = $5.00
Hope this helps! Good luck!