Respuesta :

Answer:

$1.75 per pound of apples, 10 apples can be purchased for $17.50 because you divide 17.50 by 1.75 since that is your unit rate per pound.

Step-by-step explanation:

Answer:

the answer is 17.50

Step-by-step explanation:

one pound is 1.75 so you multiply that by 10 and you get 17.50

if my answer helped give me a thanks a rating and i would appreciate a brainliest