a company is trying to decide which container of coffee to buy for a staff meeting .which of the following would be the best deal? a.48 oz for$ 5.00 b.32 oz for 4.00 c.60 oz for 6.75 d.45 oz for 4.50

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

5.00/48= 0.104 per ounce

4.00/32= 0.125 per ounce

6.75/60= 0.1125 per ounce

4.50/45= 0.1 per ounce   <----- cost less

Answer:

c or d

Step-by-step explanation: