Respuesta :

Answer:

The better deal is  8 bagels for $4.15

Step-by-step explanation:

6 bagels for $3.29

3.29/ 6 = $.54833333 per bagel

8 bagels for $4.15

4.15/ 8 =$.51875 per bagel

The better deal is  8 bagels for $4.15

Answer:

buy 8 bagles

Step-by-step explanation:

because you can get more for less like if their were selling toy cars 4 for 2 and at the truth store it was 10 for 1 wich would you rather choose