Respuesta :

Answer:

2.35 dollars per gallon

Step-by-step explanation:

All you have to do for a question like this is divide the amount of money by the amount of product.

47 divided by 20 = 2.35

Answer:$2.35

Step-by-step explanation: If you divide $47.00 by 20 you get $2.35.

So the price per gallon is $2.35.