Jessica had 95 dollars to spend on 6 movies. After buying them she had 17 dollars. How much did each movie cost ?
show work

Respuesta :

Answer:

$13 per movie

Step-by-step explanation:

Each movie costed $13 because if Jessica had $95 to spend on 6 movies, and she had $17 after buying all of them, the 6 movies costed a total of $78, and 78 divided by 6=$13 per movie. Hope it helps!

Answer:

13

Step-by-step explanation:

95-17 = 78.

then divide 78 by 6 which equals 13