DIG DEEPER At a restaurant, when a customer buys 4 pretzels, the fifth pretzel is free. Soft pretzels cost $3.90 each. You order 12
soft pretzels. What is your mean cost per pretzel?
The mean cost is $
per pretzel.

Respuesta :

3.25$ per pretzel. Buying 12 pretzels gets you two free pretzels which is 7.80$ worth of pretzels. 3.90x12= $46.80
46.80-7.80= $39.00
39/12= 3.25 per pretzel