Respuesta :

.78 cents for one quart <--- Answer

First you need to find how much is it per gallon
$37.20/12= $3.10

Now we need to find out how many quarts are in a gallon. Which is 4 quarts per 1 gallon

Now that we know this you need to divide the chost of one gallon by 4(# of quarts in one gallon) 
$3.10/4= .78 cents

The cost of one quart of ice cream is $0.77

We have - the cost of 12 gallons of ice cream =$37.20

We have to calculate the cost of 1 quart of ice cream.

How many quarts are there in 1 gallon?

The number of quarts in 1 gallon = 4 quarts.

It is mentioned in the question that -

                             Cost of 12 gallons of ice cream = $37.20

                             Cost of 1 gallon of ice cream = [tex]\frac{37.20}{12}[/tex] = $3.1

We know, the number of quarts in 1 gallon = 4.

Therefore -

Cost of 4 quarts of ice cream = $3.1

Cost of 1 quart of ice cream = [tex]\frac{3.1}{4}[/tex] = $0.77

Hence, the cost of one quart of 1 quart of ice cream is $0.77

To solve more questions on finding the cost of given amount of ice cream, visit the following link - https://brainly.com/question/16538400

#SPJ6