Consider the following results for two independent random samples taken from two populations.
Sample 1 Sample 2
n1 = 50 n2 = 35
X1 = 13.6 X2 = 11.6
1 = 2.2 1 = 3.0
1. What is the point estimate of the difference between the two population means?
2. Provide a 90% confidence interval for the difference between the two population means (to 2 decimals).
3. Provide a 95% confidence interval for the difference between the two population means (to 2 decimals).

Respuesta :

Answer:

1. Point estimate Md = 2

2. The 90% confidence interval for the difference between means is (1.01, 2.99).

3. The 95% confidence interval for the difference between means is (0.82, 3.18).

Step-by-step explanation:

a) The point estimate of the difference between the two population means is the difference between sample means:  

[tex]M_d=M_1-M_2=13.6-11.6=2[/tex]

2. We have to calculate a 90% confidence interval for the difference between means.

The sample 1, of size n1=50 has a mean of 13.6 and a standard deviation of 2.2.

The sample 2, of size n2=35 has a mean of 11.6 and a standard deviation of 3.

The estimated standard error of the difference between means is computed using the formula:

[tex]s_{M_d}=\sqrt{\dfrac{\sigma_1^2}{n_1}+\dfrac{\sigma_2^2}{n_2}}=\sqrt{\dfrac{2.2^2}{50}+\dfrac{3^2}{35}}\\\\\\s_{M_d}=\sqrt{0.097+0.257}=\sqrt{0.354}=0.5949[/tex]

The degrees of freedom for this confidence interval are:

[tex]df=n_1+n_2-2=50+35-2=83[/tex]

The critical t-value for a 90% confidence interval is t=1.663.

The margin of error (MOE) can be calculated as:

[tex]MOE=t\cdot s_{M_d}=1.663 \cdot 0.5949=0.99[/tex]

Then, the lower and upper bounds of the confidence interval are:

[tex]LL=M_d-t \cdot s_{M_d} = 2-0.99=1.01\\\\UL=M_d+t \cdot s_{M_d} = 2+0.99=2.99[/tex]

The 90% confidence interval for the difference between means is (1.01, 2.99).

2. We have to calculate a 95% confidence interval for the difference between means.

The critical t-value for a 95% confidence interval and 83 degrees of freedom is t=1.989.

The margin of error (MOE) can be calculated as:

[tex]MOE=t\cdot s_{M_d}=1.989 \cdot 0.5949=1.18[/tex]

Then, the lower and upper bounds of the confidence interval are:

[tex]LL=M_d-t \cdot s_{M_d} = 2-1.18=0.82\\\\UL=M_d+t \cdot s_{M_d} = 2+1.18=3.18[/tex]

The 95% confidence interval for the difference between means is (0.82, 3.18).