Maria needed school supplies to complete here digital learning day lessons. She ordered pencils and paper from Wal-mart. She spent $12.25 and bought 5 pencils and 4 packages of paper. The paper cost $1.50 per package. Which equation could be used to solve for how much each pencil cost?

Respuesta :

Answer:

5x + 4($1.5) = $12.25

Step-by-step explanation:

Since we know that the paper is $1.50 per package and she bought 4 packages of paper, then she spent a total of $6 on the paper. Which leaves ($12.25-$6) $6.25 that she spent on buying 5 pencils. Now the cost per pencil can be derived by dividing $6.25/5, which is $1.25. Each pencil is $1.25.

The equation that can be used is the following where the cost per pencil is represented by x:

5x + 4($1.5) = $12.25