Boxes of cereal usually cast $4,but are on sale for $1 off. A gallon of milk costs $3 . The expression 4b-1b+3 can be used to find the cost in dollars of buying b boxes of cereal and a gallon of milk. Write the expression in simpler from.

Respuesta :

Answer:

c = 3(b + 1)

Step-by-step explanation:

c = 4b - 1b + 3

4b - 1b = 3b

c = 3b + 3

3 is a common factor of both terms on the right hand side

Factorizing the expression

c = 3(b + 1)