Respuesta :
$20 bought 16 songs
Therefore each song costs $20/16 = $5/4 = $1.25
So:
2 songs would cost 2 * $1.25
3 songs would cost 3 * $1.25
...
x songs would cost x * $1.25
Since Renata started with $20, then her balance (y) after buying x songs would be:
y = 20 - 1.25*x
Therefore each song costs $20/16 = $5/4 = $1.25
So:
2 songs would cost 2 * $1.25
3 songs would cost 3 * $1.25
...
x songs would cost x * $1.25
Since Renata started with $20, then her balance (y) after buying x songs would be:
y = 20 - 1.25*x
The equation that represents the relationship between the remaining balance and the number of songs purchased is y = $20 - $1.25x.
What is the equation?
The first step is to determine the cost of one song.
Cost of one song = $20 / 16 = $1.25
Remaining balance = value of the gift card - (number of songs purchased x cost of one song)
y = $20 - $1.25x
To learn more about mathematical equations, please check: https://brainly.com/question/26427570
#SPJ5