Respuesta :
Answer:
The pH will change 0.16 ( from 5.00 to 4.84)
Explanation:
Step 1: Data given
volume of acetic acid buffer = 160 mL
The total molarity of acid and conjugate base in this buffer is 0.100 M
A student adds 7.10 mL of a 0.460 M HCl solution to the beaker.
The pKa of acetic acid is 4.740
pH = 5.00
Step 2: Calculate concentration of acid
Consider x = concentration acid
Consider y = concentration conjugate base
x + y = 0.100
5.00 = 4.740 + log y/x
5.00 - 4.740 = log y/x
0.26 = log y/x
10^0.26 =1.82 = y/x
1.82 x = y
Since x+y = 0.100
x + 1.82 x = 0.100
2.82 x = 0.100
x =0.0355 M = concentration acid
Step 3: Calculate concentration of conjugate base
y = 0.100 - x
0.100 - 0.0355 =0.0645 M= concentration conjugate base
Step 4: Calculate moles of acid
Moles = volume * molarity
moles acid = 0.160 L * 0.0355 M= 0.00568 moles
Step 5: Calculate moles of conjugate base
moles conjugate base = 0.0645 M * 0.160 L=0.01032 moles
Step 6: Calculate moles HCl
moles HCl = 7.10 * 10^-3 L * 0.460 M=0.003266 moles
Step 7: Calculate new moles
A- + H+ = HA
moles conjugate base = 0.01032 - 0.003266 =0.007054 moles
moles acid = 0.00568 + 0.003266=0.008946 moles
Step 8: Calculate the total volume
total volume = 160 + 7.10 = 167.1 mL = 0.1671 L
Step 9: Calculate the concentration of the acid
concentration acid = 0.008946/ 0.1671 =0.0535 M
Step 10: Calculate the concentration of conjugate base
concentration conjugate base = 0.007054/ 0.1671 =0.0422 M
Step 11: Calculate the pH
pH = 4.740 + log 0.0535/ 0.0422=4.84
change pH = 5.00 - 4.84=0.16
The pH will change 0.16
Based on the calculations, the pH change is equal to 5.21.
Given the following data:
- Volume of acetic acid buffer = 160 mL.
- pH of acetic acid buffer = 5.000.
- Total molarity = 0.100 M.
- Volume of HCl = 7.10 mL.
- Molarity of HCl = 0.460 M.
- pKa of acetic acid = 4.740.
How to determine the pH change.
First of all, we would determine the molarities of the base and the acid by applying Henderson-Hasselbalch equation:
[tex]pH =pK_a+ log_{10} \frac{A^-}{HA}\\\\5.000=4.740+log_{10} (\frac{x}{0.100-x})\\\\log_{10} (\frac{x}{0.100-x})=5.000-4.740\\\\log_{10} (\frac{x}{0.100-x})=0.26\\\\\frac{x}{0.100-x}=log^{-1}0.26\\\\\frac{x}{0.100-x}=1.8197\\\\x=0.18197-1.8197x\\\\x+1.8197x=0.18197\\\\2.8197x=0.18197\\\\x=\frac{0.18197}{2.8197}[/tex]
x = 0.0645 M (acetate concentration).
For acetic acid concentration:
[tex]0.100-x=HA\\\\HA=0.100-0.0645[/tex]
HA = 0.0355 M.
Next, we would determine the moles of both acetic acid, acetate and HCl:
For acetic acid:
[tex]Number \;of \;moles = 0.0355 \times 0.160[/tex]
Moles = 0.00568 mol.
For acetate:
[tex]Number \;of \;moles = 0.0645 \times 0.160[/tex]
Moles = 0.01032 mol.
For HCl:
[tex]Number \;of \;moles = 0.460 \times 0.00710[/tex]
Moles = 0.003266 mol.
By stoichiometry (1:1):
Acetic acid = [tex]0.00568-0.003266[/tex] = 0.002414 mol.
Acetate = [tex]0.01032-0.003266[/tex] = 0.007054 mol.
Now, we can determine the pH change:
[tex]pH =pK_a+ log_{10} \frac{A^-}{HA}\\\\pH =4.740+ log_{10} \frac{0.007054}{0.002414}\\\\pH =4.740+ log_{10} (2.9221)\\\\pH =4.740+ 0.4657[/tex]
pH = 5.2057 ≈ 5.21.
Read more on pH change here: https://brainly.com/question/491373